Gala Plebiscytu Sportowiec Roku 2018 woj. śląskiego - sprawdź kto wygrał [ZDJĘCIA]

Tomasz KuczyńskiZaktualizowano
Gala Plebiscytu Sportowiec Roku 2018 województwa śląskiego Arkadiusz Gola
W czwartek na Stadionie Śląskim odbyła się uroczysta gala podsumowująca Plebiscyt Dziennika Zachodniego Sportowiec Roku 2018 województwa śląskiego. Uhonorowaliśmy najlepszych, którzy zdobyli najwięcej głosów Czytelników oraz laureatów Kapituły Plebiscytu. Gościem specjalnym gali był Andrzej Supron, zapaśniczy wicemistrz olimpijski z 1980 roku.

Nasza zabawa trwała od 23 listopada do 8 stycznia i była podzielona na dwa etapy. Czytelnicy i internauci najpierw głosowali na swych faworytów na w miastach i powiatach. Najlepsi awansowali do finału wojewódzkiego, zachowując zdobyte głosy. Jak co roku Plebiscyt DZ był szansą do zaprezentowania się sportowcom z najmniejszych klubów, często reprezentujących dyscypliny, które mają na co dzień problem z zaistnieniem w mediach. Przykładem jest paraolimpijczyk z Sosnowca Artur Pióro.

- Siłą tego plebiscytu jest to, że jest poświęcony sportowcom wszystkich dyscyplin i wszystkich szczebli – mówi Marek Twaróg redaktor naczelny „Dziennika Zachodniego”. – Nagradzamy w nim zarówno mistrzów Europy czy świata, jak i sportowe talenty, które dopiero rodzą się z różnych zakątkach województwa śląskiego. W tym roku nowością była kategoria Junior Roku w podziale na dziewczynki i chłopców, jak również podział znanego już Sportowca Roku na dwie kategorie. Dzięki temu osobno docenieni zostali ci, którzy już mają na koncie istotne sukcesy oraz ci najmłodsi, stojący u progu sportowej kariery.

Finałowy wyścig trzymał w napięciu do ostatnich minut głosowania. W kategorii Sportowiec Roku wśród kobiet długo na podium były biegaczki Iwona Śledź i Patrycja Lechocka, które ostatecznie znalazły się tuż za „pudłem”, na które wskoczyły Ewa Dymek i Weronika Bogacz. Pierwsze miejsce zajęła tarnogórzanka Katarzyna Kowalik, która jest mistrzynią Europy weteranek bikini fitness.
W mistrzostwach świata w Hiszpanii zajęła 5. miejsce, a od brązowego medalu dzieliły ją tylko 2 punkty. Kowalik sportem zajęła się po ciężkiej chorobie nowotworowej, z którą musiała się zmierzyć 10 lat temu.

W kategorii Trener Roku długo na podium był szkoleniowiec piłkarzy RKS Grodziec Będzin Bartosz Kubisa, ale finiszował na 5. miejscu. Tomasz Boral był nieosiągalny dla rywali, 2. miejsce zajął broniący tytułu Łukasz Kabelis-Szostakowski. W wyścigu o brąz ostatnie słowo należało do trenerki pływania Ewy Sienkiewicz.

Nad prawidłowością przebiegu głosowania czuwała Kapituła Plebiscytu, która wybrała też swoich laureatów w kategoriach Sportowiec Roku, Trener Roku, Drużyna Roku, Sportowca Nadzieja Roku i Sportowe Wydarzenie Roku 2018. W pierwszej z wymienionych kategorii tytuły broniła Justyna Święty-Ersetic. Tym razem biegaczka AZS AWF Katowice, mogła pochwalić się dwoma złotymi medalami mistrzostw Europy. Członkowie Kapituły wobec takich argumentów byli... bezradni.

SPORTOWY PLEBISCYT DZIENNIKA ZACHODNIEGO - WYNIKI

Sportowiec Roku 2018 - Kobiety

1. Katarzyna Kowalik (Centrum Formy Dąbrowa Górnicza).
Tarnogórzanka jest jest mistrzynią Europy w bikini fitness weteranek. W mistrzostwach świata w Hiszpanii zajęła 5. miejsce, a od brązowego medalu dzieliły ją tylko 2 punkty.

2. Ewa Dymek (UKS Imielin).
Brązowa medalistka mistrzostw Polski MTB w Wiśle; mistrzyni Śląska, 1. miejsce w klasyfikacji Śląskiego Związku Kolarskiego

3. Weronika Bogacz (Klub Jeździecki Lando Ptakowice).
Siódma w mistrzostwach Europy dzieci i młodzieży na Węgrzech. Na tej samej imprezie była w drużynie, która zajęła 5. miejsce.

Sportowiec Roku 2018 - Mężczyźni

1. Mikołaj Kowalik (Centrum Formy Dąbrowa Górnicza).
W mistrzostwach Polski juniorów i weteranów w trójboju siłowym w Kielcach ustanowił nowy rekord Polski w kat. do 105 kg w wyciskaniu na ławeczce leżąc. W MP w trójboju siłowym seniorów we Wrocławiu ustanowił rekord Polski weteranów tym razem w kat. do 93 kilogramów w wyciskaniu na ławeczce leżąc już w pierwszym podejściu, po czym poprawił go w dwóch kolejnych podejściach. Tak więc w roku 2018 czterokrotnie ustanawiał nowy rekord Polski. W MŚ w Finlandii w kat. masters 1 do 105 kg zajął 8. miejsce, w w ME we Francji w kat. masters 1 do 93 kg był 5.

2. Artur Pióro (MKS Pałac Młodzieży).Paraolimpijczyk z Sosnowca. Zdobył sześć medali Mistrzostw Europy Niesłyszących w Pływaniu.

3. Tomasz Gromadzki (Tymex Boxing Promotion). Trenuje w Kleofasie Katowice. W 2018 stoczył 4 walki, wszystkie wygrał z czego dwa przed czasem. Jeden z nich został ogłoszony nokautem roku.

Junior Roku 2018 - Dziewczęta

1. Amanda Karasek (JetRiders, ATV JET Racing Team Rybnik)
Brązowa medalistka mistrzostw Europy Alpe Adria Jet Ski Tour w jeździe na skuterach wodnych w Chorwacji. Zajęła też trzecie miejsce w mistrzostwach Polski. W 2018 roku była najmłodszym w Polsce licencjonowanym zawodnikiem w skuterach wodnych.

2. Agnieszka Żokowska (LZJ Drama Zbrosławice).
2. miejsce w Otwartym Halowym Pucharze Śląska w ujeżdżeniu, 3. miejsce w Otwartych Halowych Mistrzostwach Śląska w ujeżdżeniu (dwa razy), 3. miejsce w zawodach ogólnopolskich w ujeżdżeniu, 2. miejsce w zawodach regionalnych w skokach przez przeszkody o wysokości.

3. Martyna Pawlak (KTJ MMA Team Ruda Śląska).
Złota medalistka MP w ju-jitsu. Dwa złote medale i brąz w Pucharze Słowenii.

Junior Roku 2018 - Chłopcy

1. Bartłomiej Warzecha (Auto Moto Klub Gliwice).
Mieszkający w Rudzie Śląskiej zawodnik uprawia motocross, cross country, super enduro. Czwarty w klasyfikacji generalnej cyklu zawodów Top Amator Cup, również z udziałem zawodników z Czech.

2. Olivier Bik (Rozwój Katowice).
Piłkarski bramkarz, rocznik 2006. Wcześniej trenował karate kyokushin: "Od dzieciństwa stawałem na bramce a zawodniczo ponad 7 lata bronię. Trenowałem wcześniej karate Kyokushin z dobrymi wynikami 5 lat stopień 7.2 Kyu bregdens 1 rok, narty od 2.5 roku do nadal , jazda na łyżwach i rolkach od 3 roku życia do nadal" - opisuje młody mysłowiczanin.

3. Brian Malecki (Stadion Śląski Chorzów).
Sosnowiczanin, reprezentant Polski Coerver Coaching(od roku 2017), reprezentant Podokręgu Katowice rocznika 2007- 2018.