Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Każdego dnia wspólnie „TworzyMY atmosferę”

Redakcja
Wspólnie zmieniajmy jakość otaczającego nas powietrza - takie przesłanie niesie ze sobą kampania edukacyjna „TworzyMY atmosferę” zorganizowana przez Ministerstwo Środowiska. Jej celem jest zachęcenie mieszkańców Polski do działań ograniczających emisję szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń. - Jestem przekonany, że Polacy są coraz bardziej świadomi i odpowiedzialni, a kampania sprawi, że wzrośnie ich wiedza na temat tego, jak każdy z nas - począwszy od decyzji dotyczących własnego gospodarstwa domowego, może wpływać na poprawę stanu powietrza, którym przecież wszyscy oddychamy - powiedział Jerzy Kuliński, Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

Po co nam ta kampania?
Potrzebę przeprowadzenia kampanii potwierdzają badania opinii publicznej. Wyniki sondażu przeprowadzonego w sierpniu tego roku dla Ministerstwa Środowiska pokazują, że choć Polacy zdają sobie sprawę ze znaczenia jakości powietrza dla komfortu ich życia, to ponad 80 procent uważa, że problem zanieczyszczenia powietrza nie dotyczy miejsca, w którym mieszkają. Jak pokazują dane pochodzące z monitoringu jakości powietrza w Polsce, jest to fałszywe przekonanie.

Dlatego kampania, oprócz zachęcania do zmiany codziennych zachowań, informuje o skali zanieczyszczenia powietrza i jego skutkach zdrowotnych. Wdraża też zalecenia Krajowego Programu Ochrony Powietrza - dokumentu ogłoszonego przez ministra środowiska Macieja Grabowskiego, który określa działania na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym niezbędne do tego, aby jakość powietrza w Polsce uległa poprawie. Oprócz projektów i kampanii edukacyjno-informacyjnych, takich jak „TworzyMY atmosferę”, program wskazuje też m.in. na konieczność wprowadzenia zmian w prawie.

Alarm smogowy - gotowy!
- Ludzie nie uczą się na pamięć formułek i definicji, ale wiedzą, czują, czym jest niska emisja, intuicyjnie, niemal organoleptycznie doświadczają jej codziennie, zwłaszcza - jak to nazywamy - w „sezonie smogowym” - mówi Renata Olszowa z Zabrzańskiego Alarmu Smogowego, organizacji obywatelskiej skupiającej ludzi walczących z tzw. niską emisją.

I mocno podkreśla: „Dla nas istotne jest to, żebyśmy zapamiętali jedną liczbę - 45 tys. To jest liczba osób, które co roku umierają w Polsce z powodu chorób, których przyczyną jest trujące powietrze. Chciałabym, żebyśmy mieli świadomość, że kiedy operujemy liczbami, to mówimy o ludzkiej tragedii. Dlatego jesteśmy otwarci na współpracę z każdym, komu ten problem jest bliski”. Czy takie organizacje i stowarzyszenia jak Zabrzański Alarm Smogowy będą wspierać kampanię „TworzyMY atmosferę”? Już to robią, szczególnie na Śląsku. „Arka”, harcerze, leśnicy, samorządy, Fundusz - są gotowi do działania!

W tej bitwie liczy się każdy
- Dla poprawy stanu powietrza znaczenie mają nawet drobne decyzje - kupno węgla o odpowiednich parametrach, dbanie o sprawność domowego kotła, zaprzestanie palenia śmieci czy rezygnacja z samochodu, gdy można skorzystać z transportu publicznego lub roweru - mówi Marcin Korolec, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej. Założeniem kampanii jest więc promocja dobrych praktyk i współpracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto