Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Sezon wymiany opon letnich na zimowe lada chwila zacznie się na dobre. W blokach startowych na klientów czekają nie tylko zakłady wulkanizacyjne, ale także sprzedawcy detaliczni i hurtowi. Wiesz jak czytac nowe etykiety.

Które opony zimowe kupić? Sprawdź, jak czytać oznaczenia

Z informacji umieszczonych na oponie dowiedzą się już nie tylko o jej rozmiarze, dacie produkcji czy przeznaczeniu, ale także o parametrach wpływających na bezpieczeństwo i oszczędność energii.

Na terenie całej Unii Europejskiej wchodzi bowiem w życie obowiązek oznaczenia za pomocą specjalnych naklejek trzech dodatkowych parametrów ogumienia: oporu toczenia, przyczepności na mokrej nawierzchni oraz poziomu zewnętrznego hałasu toczenia.

- Ma to umożliwić nabywcom lepszą orientację wśród sprzedawanych produktów. Opór toczenia ma wpływ na zużycie paliwa, a poziom przyczepności jest ważny dla długości hamowania - wylicza Dariusz Łomowski, zastępca dyrektora Departamentu Inspekcji Handlowej.

Tak zadecydował w rozporządzeniu Parlament Europejski 29 listopada 2009 r., dając trzy lata firmom oponiarskim na przygotowanie zmian.

Etykiety są łudząco podobne do wzorów informujących o klasie energetycznej, znanych z urządzeń AGD, więc klienci nie powinni mieć problemu z rozszyfrowaniem oznaczeń.


Moto

Komentarze (8)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Bytomianin (gość)

ja też mam wielosezonówki, jak był w zeszłym roku taki dzień, że był łód na ulicach, bo oczywiście zima zaskoczyła drogowców to wtedy zimówki nic ci nie pomogły tym którzy je posiadali, wszyscy pamiętam jechali z prędkością 5 km na h...

3244 (gość) (Gienek)

Ja też mam wielosezonowe i jeżdżę nimi już 13 lat!
i niech mnie w d. pocałują bym tracił kasę na 2 komplety opon
jak tej zaśnieżonej zimy jest na drogach w mieście ok. 2 tygodni
w zeszłej zimie było to dokładnie 3 dni w tym 2 tylko rano

taki jeden (gość) (Antygienek)

Antygienek!
Jak nie umiesz jeździć,jak ci wyobraźni brak,albo rozwagi,to ci św.Krzysztof uwięziony łańcuszkiem,i do lusterka wstecznego przytwierdzony nie pomoże.
Dali konstruktorzy de.bilom opony zimowe,dali ABS,dali kontrole trakcji.
I co?
I gó.wno.
Wydaje się de.bilom dalej Prawo Jazdy.
Więc nie ma się co dziwić że jest jak jest.

Antygienek (gość) (Gienek)

Więc to ty pewnie jesteś tym zawalidrogą, który w zeszłym tygodniu jechał 30 km/ ulicą Wolności, tamując ruch? Nie dziwie się takim jak ty, że "nie masz poślizgu" !

Gienek (gość)

a ja mam opony wielosezonowe....i co? I proszę mi tu nie pisać, że jak są do niczego to są do niczego, jeżdżę na nich już 5 rok i nie miałem żadnego najmniejszego poślizgu. Kwestia techniki jazdy zwłaszcza zimową porą.