Pierwszy dzień strajku nauczycieli w woj. śląskim za nami [RELACJA]

Bartosz WojsaZaktualizowano 
Pierwszy dzień strajku nauczycieli w województwie śląskim za nami. Strajkowała połowa śląskich szkół i przedszkoli. Do strajku dołączyli się nawet członkowie Solidarności, która w piątek, 5 kwietnia, podpisała porozumienie z rządem.

AKTUALIZACJA
poniedziałek, godz. 20:00

Anna Kij ze Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach:

W woj. śląskim 8 kwietnia do strajku przystąpiło ok. 50 proc. przedszkoli, szkół i placówek. Uczniowie, którzy przyszli do szkoły, w niemal wszystkich przypadkach mieli zapewnioną opiekę, którą sprawowali dyrektorzy, wicedyrektorzy oraz nauczyciele, którzy podjęli pracę. Kuratorium otrzymało kilkanaście interwencji w sprawie niewpuszczenia uczniów do szkoły lub dzieci do przedszkola. Każdy przypadek jest sprawdzany. W przedszkolach, szkołach, które nie przystąpiły do strajku zajęcia odbywają się zgodnie z planem.
Sytuacja w województwie jest zróżnicowana. Są miasta, gdzie wszystkie publiczne szkoły prowadzone przez gminę lub powiat przystąpiły do strajku oraz takie, w których wszystkie szkoły pracują.
Zdecydowana większość dyrektorów potwierdziła, że egzamin gimnazjalny zostanie zorganizowany. Tam, gdzie jest problem z zapewnieniem pełnego składu zespołu nadzorującego mimo działań podjętych przez dyrektora, Kuratorium Oświaty wspomaga dyrektorów, umożliwiając kontakt z osobami, które zaoferowały swoją pomoc i zgłosiły się do Kuratorium Oświaty poprzez specjalny formularz, pocztę elektroniczną, a także telefonicznie.
Wśród strajkujących byli także członkowie Solidarności, którzy nie zgadzali się z decyzją o podpisaniu porozumienia z rządem.
- Mieli do tego prawo jak wszyscy inni pracownicy oświaty. Skorzystała z niego ponad połowa naszych członków - powiedział Lesław Ordon ze Śląsko-Zagłębiopwskiej Solidarności.

Strajk nauczycieli w woj. śląskim [RELACJA] Sprawdź, co dzieje się w szkołach

Strajk nauczycieli rozpoczęto 8 kwietnia 2019. Nasi dziennikarze od rana są w szkołach we wszystkich miastach województwa śląskiego i na bieżąco relacjonują, co dzieje się w nich w związku z ogólnopolskim strajkiem nauczycieli, który został ogłoszony przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Kto zaopiekuje się dziećmi? Jak długo strajk potrwa? W których szkołach brakuje nauczycieli? Wciąż pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi.

Strajk ma polegać między innymi na tym, że nauczyciele odstąpią od swoich obowiązków służbowych, w tym przestaną zajmować się dziećmi i nie będą prowadzić zajęć. Co jeszcze nas czeka? Zapraszamy do śledzenia naszej relacji.

ZOBACZ TAKŻE:
Szkoła zamknięta? Rodzicom przysługuje zasiłek opiekuńczy i dzień wolny. Jak napisać wniosek? [strajk nauczycieli 2019]

Mówi Bartosz Wojsa, dziennikarz Dziennika Zachodniego

Związkowcy czują się zdradzeni przez „Solidarność”
Związkowcy należący do „Solidarności” czują się zdradzeni przez przedstawicieli związku, którzy podpisali w piątek porozumienie z rządem m.in. w sprawie podwyżek dla nauczycieli. Przedstawiciele „S” z Tarnowskich Gór wystosowali pismo, w którym domagają się dymisji Ryszarda Proksy, przewodniczącego oświatowej „S” i jednocześnie radnego Prawa i Sprawiedliwości. - Zostaliśmy oszukani i zdradzeni przez władze związkowe - piszą.

Czytaj więcej:
Związkowcy czują się zdradzeni przez „Solidarność”. Żądają dymisji przewodniczącego Proksy

Strajk nauczycieli w powiecie żywieckim
W związku z rozpoczętym strajkiem w oświacie informujemy, że wszystkie szkoły i placówki prowadzone przez Powiat Żywiecki są przygotowane do organizacji pracy podczas rozpoczętego protestu - poinformowało właśnie Starostwo Powiatowe w Żywcu. - W szkołach w których nauczyciele aktywnie przystąpili do strajku zostały zapewnione zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Niezależnie od długości akcji protestacyjnej wszystkie szkoły średnie dla których organem prowadzącym jest Powiat Żywiecki są przygotowane do opieki nad wszystkimi uczniami - zapewniło żywieckie starostwo.

Strajk nauczycieli w Zabrzu

Strajk nauczycieli w Zawierciu

Strajk nauczycieli w Bytomiu

Strajk nauczycieli w Czeladzi

Strajk nauczycieli w Gliwicach
W Gliwicach przystąpienie do strajku zgłosiły wszystkie placówki, ale nie wszyscy nauczyciele strajkują - jak się dowiedzieliśmy ma to związek z faktem, że solidarnościowi związkowcy porozumienie z rządem podpisali.
Strajk nauczycieli w Gliwicach: Strajkują wszystkie placówki, ale nie wszyscy nauczyciele ZDJĘCIA

Szef ZNP Sławomir Broniarz: Mamy plan B
- Jesteśmy gotowi do rozmów, to nie jest tak, że siedzimy i cieszymy się, że strajk się odbywa - powiedział w Radiu Zet Sławomir Broniarz. - Mamy plan B. Wolelibyśmy na ten temat dyskutować przy stole negocjacyjnym z Ministerstwem Edukacji i rządem - dodał.

ZOBACZ:
Strajk nauczycieli 2019. Szef ZNP Sławomir Broniarz: Mamy plan B

W Żorach do strajku przyłączyli się również nauczyciele Solidarności

Strajk nauczycieli w powiecie cieszyńskim
W szkołach jest po kilkoro dzieci. Te, które przyszły, mają zajęcia wychowawcze na świetlicach.

Czytaj więcej
Strajk nauczycieli w powiecie cieszyńskim: nieliczne dzieci przyszły do szkoły

W Sosnowcu jedna szkoła nie przystąpiła do strajku
W Sosnowcu strajkują wszystkie placówki oprócz Zespołu Szkół Specjalnych nr 4. Z kolei w Szkole Podstawowej nr 9 rano pojawiło się kilku rodziców.

Czytaj więcej:
Sosnowiec: Trwa strajk nauczycieli. Jedna placówka nie strajkuje

Strajk nauczycieli w powiecie tarnogórskim

Strajk nauczycieli w Żywcu
W Żywcu do protestu przystąpiły wszystkie placówki oświatowe. Jak poinformowała Janina Czul, dyrektor Miejskiego Zarządu Szkół i Przedszkoli strajk trwa w 13 placówkach, w tym dwóch zespołach szkolno-przedszkolnych. Na 2540 uczniów do szkół przyszło 132 osób, a na 796 przedszkolaków - 107 dzieci. - Strajk przebiega spokojnie. Dzieci mają zapewnioną opiekę - poinformowała Janina Czul.

Czytaj więcej:
Strajk nauczycieli na Żywiecczyźnie. Większość szkół nie pracuje

Apel ZNP do uczniów
Apel do Uczennic i Uczniów: Protestujemy w trosce o Waszą przyszłość!
Prosimy, zrozumcie nas!
Drogie Uczennice, drodzy Uczniowie!
Macie prawo, by uczył Was dobrze wykształcony nauczyciel, człowiek z pasją, który ma dla Was czas, a nie musi dorabiać po godzinach.
Drogie Uczennice, drodzy Uczniowie!
Jesteśmy świadomi, że nasz protest może budzić Wasze obawy i spowodować pewne trudności. Prosimy Was o zrozumienie, bo walczymy o szkołę, w której wszyscy będziemy dobrze się czuli i dzięki której spełnicie Wasze marzenia. Potraktujcie ten czas jako lekcję, jak ubiegać się o prawa swoje i innych.
Nauczyciele i nauczycielki

Strajk nauczycieli w Zawierciu

Strajk nauczycieli w Żorach
W ZS 5 w Żorach strajkują nauczyciele. Są tylko zajęcia dla dzieci, których rodzice nie mieli gdzie pozostawić. To kilka osób. - Wszyscy chcemy, aby to się skończyło - słyszymy w szkole.

Strajk nauczycieli w Myszkowie
W Zespole Szkół nr 5 w Myszkowie (szkoła podstawowa i gimnazjum) uczy się 683 uczniów. Rano niewiele dzieci było szkole. Część rodziców przyprowadzających dzieci do szkoły decydowała się nie pozostawiać dzieci w szkole. W Zespole Szkół nr 3 jest 557 uczniów. Rano było kilkunastu.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Myszków. Rozpoczął się strajk nauczycieli ZDJĘCIA

Strajk nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim

Strajk nauczycieli w Rudzie Śląskiej

Strajk nauczycieli w Chorzowie

Strajk nauczycieli w Katowicach

CZYTAJ WIĘCEJ:
Strajk nauczycieli w Katowicach. Do protestu przyłączyła się większość placówek

Strajk nauczycieli w Częstochowie

Strajk nauczycieli w Sosnowcu

7 KWIETNIA, wieczorem
Strajk nauczycieli rozpoczęty. W nocy z niedzieli na poniedziałek zakończyły się rozmowy ostatniej szansy pomiędzy przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Forum Związków Zawodowych i Solidarności w sprawie podwyżek dla nauczycieli. Umowę zawarła jedynie Solidarność. Do podpisania porozumienia pomiędzy rządem a stroną społeczną jednak nie doszło, a ZNP ogłosiło oficjalnie: w poniedziałek, 8 kwietnia, rozpoczyna się strajk pracowników oświaty.

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

2019.04.10 10:34:10

Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie wydała 9 kwietnia prawnie wiążący i oficjalny komunikat: strajkujący nauczyciele nie mogą otrzymać żadnego wynagrodzenia oraz być zmuszani do strajku.

Zgodnie ze stanowiskiem RIO w Krakowie, która odpowiedziała na pytanie zadane przez Jarosława Szlachetkę, burmistrza miasta i gminy Myślenice, protestujący w całej Polsce nauczyciele oraz personel szkolny nie mogą otrzymać wynagrodzenia z kasy samorządowej za dni, w których wstrzymują się od pracy.Zgodnie z wykładnią art. 23 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych „udział pracownika w strajku zorganizowanym zgodnie z przepisami przywołanej ustawy nie stanowi naruszenia obowiązków pracowniczych, a w okresie strajku (…) pracownik zachowuje prawo do świadczenia z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnienia ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia” – czytamy.

2019.04.09 10:30:05

Co teraz ze strajkującymi nauczycielami?Skoro im wolno strajkować, to rządowi wolno na, ich miejsce zatrudnić nowych oraz emerytowanych nauczycieli. Strajkującym dać urlopy płatne, które mają, następnie urlopy bezpłatne i tak niech sobie strajkują, aż sami się zwolnią. (Raczej właściwe są słowa; Rząd nie zgodził się na szantaż Broniarza i ZNP.

2019.04.09 10:17:20

wyborco z 7:50! Nieważne syna, synów, córki. TAK. Bo w szkole same matoły. Kto się nie dostał na porządne studia to szedł na WSP tam tłuki jakoś to kończyły i dziś te tłuki robią kolejnych tłuków. Popatrz tylko "wyborco" na przeprowadzane sondaże przez redaktorów TV z wiedzy wśród młodzieży, studentów pod uczelniami (UW) i zasób ich wiedzy. KOMPROMITACJA OŚWIATY - BELFRÓW. Szczególnie historia i obecne czasy. ANALFABECI. Ich IQ na poziomie listka marchewki.

2019.04.09 10:05:07

Strajkuje ta część nauczycieli z przypadku,która minęła się z powołaniem.Im tylko kasa,mało pracy,dużo wakacji,i inne przywileje.Dlatego wybrali ten zawód.Im dobro dziecka i solidne nauczanie jest obce.Trzeba przyznać,że część nauczycieli protestuje, bo byli namawiani i zastraszani przez komuszy związek.

2019.04.09 07:50:30

hejka ty douczaleś syna?ty?czlowieku nie osmieszaj sie

2019.04.09 00:23:15

Strajk to nie odsiedzenie na tyłku z bułeczką i kawką swych godzin pracy, bo chyba tak inteligentni osobnicy zwący się nauczycielami powinni wiedzieć. Wiedzieć, na czym polega strajk. Strajk to siedzenie na tyłkach całe 24 godziny, a nie odwalenie swego jak na co dzień i zabranie swych wielkich tyłków do domu, by tam wciskać na osiedlu kit, tłumacząc, że robią to dla dobra naszych dzieci. Większość z tych niby strajkujących robi to codziennie, tylko siedząc w sali przy biurku, czytając bądź nie, każąc (mówiąc uczniom) samodzielnie się uczyć. Gdzie tu jest strajk to tylko odbębnienie swych godzin i niewykonanie swej pracy. Tu chyba dyrekcja ma prawo zwolnić takich pracowników? A założę się, że jeszcze tym nierobom (bo tak nazywa się takie zachowanie) zapłacą.Strajk to nie odwalenie swych godzin inteligenci! Nie na tym polega strajk! Nieroby!

2019.04.08 23:08:38

Większość tych tzw. nauczycieli to znajomi z dawnych lat i sam byłem zaskoczony, że ktoś pozwolił im uczyć dzieci, a też zastanawiałem się jak przeszli studia niby tak trudne. Syna w pierwszej klasie musiałem douczać, bo Pani nauczania początkowego była bardziej zainteresowana flirtowaniem z wf-istami, a później ojcami. Teraz dziecko wraca ze szkoły z toną zadań siedzi do wieczora, sobotę i niedzielę siedzimy, by samemu nadrabiać pominięte ćwiczenia i powtarzać materiał. A Pani nauczyciel została pokarana przez los i mieszka klatkę dalej. Wraca ze szkoły i ma czas, by imprezować, codziennie iść na siłownie i basen, a każdą sobotę i niedzielę wyjechać gdzieś w trasę. I oni chcą więcej? Owszem zgodzę się może tak, lecz wpierw sito zawodowe, wykazanie się w pracy z uczniem podwyżka, bo staż to tylko przetrzymanie dla tych, którzy nie powinni nazywać się nauczycielami.

2019.04.08 23:01:18

Powiem tak.Większość z tego zwanego grona strajkującego nauczycielskiego tzw. nauczycieli powinno być odsianych przez sito kwalifikacji zawodowej. Dla większości z nich szkoła jest jedyną możliwością, powiedzmy pracy. Zdobycie w ostatnich 10 lat wykształcenia na kierunku nauczanie stało się farsą, a raczej produkcją bubli, by tylko zdobyć tytuł magistra. Brak możliwości poradzenia sobie na innych uczelniach stał się odskocznią, by stać się nauczycielem. To przykre, lecz prawdziwe i każdy z rodziców potwierdzi to, że dzieci przychodzą ze szkoły zniechęcone samym kształceniem, gdyż przepisywanie książek stało się czymś powszechnym, a brak jakiejkolwiek inicjatywy zachęcenia ucznia swym przedmiotem i przekazaniem wiedzy jest normą. Zwalanie na zły system kształcenia czy materiał jest najprostszą metodą zrzucenia winy. Sam pamiętam jak starzy nauczyciele, też narzekali na program nauczania, lecz potrafili coś z tym zrobić, by zachęcić ucznia do nauki i przekazać w większym bądź mniejszym stopniu wiedzy. Dlaczego? Bo mieli to coś. Wiedzę zdobytą na uczelni oraz to coś najważniejszego. Pasję i powołanie, a też liczył się dla nich uczeń.Teraz z kolejna sprawa.

2019.04.08 21:27:16

Połowę tych nauczycieli matołów wywaliłbym ze szkół. Te osły nie umieją w ogóle uczyć. Dzieci w większości uczą rodzice, belfrzy uczą ale za kasę (korepetycje). Ponadto niezapowiedziane wizytacje i merytoryczna ocena na prowadzonych zajęciach dla belfrów. Nie nadaje się na bruk bo produkują osłów a nie ludzi wykształconych. Ponadto pensum jak w Niemczech 28 godzin a nie 18 i wór pieniędzy. Dodatki dają im ponad 50% do pensji 3000zł i wychodzi ponad 5000.

2019.04.08 20:11:48

Nauczyciele sami wrócą do pracy, z własnej woli, bo za dni strajku im nie płacą. Może potrwa to jeszcze tydzień. W prywatnej firmie już by ich nie było. Na państwowym jak widać można sobie na więcej pozwolić.

2019.04.08 18:28:36

Kler ni

2019.04.08 18:28:06

Pis nie lubi inteligencji

2019.04.08 18:23:48

W TVPis kłamią że strajkuje 48 % szkół a niezależne media mówią że 83 % szkół. I bardzo dobrze.

2019.04.08 18:22:02

Brawo nauczyciele. Nie ustępujcie ani kroku. Solidarność podpisała bo przewodniczący Proksa jest radnym z Pisu. Pis z Pisem podpisał to dziwne porozumienie ale nawet nauczyciele z S tego nie akceptują i też strajkują .

2019.04.08 18:19:21

mało im??? wolne soboty i niedziele,wolne wakacje i ferie za co maja płacone!!!!!

2019.04.08 18:18:36

żywczak .. Prawie wszyscy popierają czy ciebie popiepsz..ło dosadniej nie napisze 50 lat temu ukończyłem szkołę podstawową i nie wyobrażam sobie żeby nauczyciele grali uczniami było rużnie ale szacunek był obustronny a teraz ręce opadają.POstkomuna wyprowadziła kiedyś sztandar dzisiaj jak widać chce namieszać...

2019.04.08 17:47:02

Nie podoba się, to na kasę do biedronki. Kolejna patologiczna grupa zawodowa.

2019.04.08 17:18:39

Zwolnić. Ich wszystkich! i wszystkich pod kodeks pracy podłączyć! Niech wiedzą co to jest 40h tygodniowo

2019.04.08 17:02:25

buntownik - na jakiej ty szkole skończyłeś swoje nauki a w zasadzie swoję męki ?

2019.04.08 16:13:48

Wszyscy do zwolnienia

2019.04.08 15:57:18

@żywczak, wpierw dyslektyku POproś jakieś dziecko aby ci napisało to co chcesz przekazać, bo twych wyPOcin nie da się czytać. A przepraszam, dziś rodzice nie przysłali dzieci do szkoły.

2019.04.08 15:39:15

do tych co plują na nauczycieli- nie zastanawia was że już prawie wszyscy poierają nauczycieli?tylko wy nieudacznicy życiowe na nich narzekacie,Trzeba sie bylo uczyc

2019.04.08 15:14:24

zawsze było że nauczyciel wykonuje zawód z zamiłowania .

a tak na prawde starzysta zarabia na ręke : 2089 , a nie jak piszą że :1664 .

a po drugie nauczyciele nie pracują po 8 lub 12 godzin , tylko 4 do 6 godzin .

więc jeżeli uważają że mało zarabiają niech zmienią zawód .

są braki w ludziach , na budowie , w sklepach , chodniki zamiatać .

i po trzecie , te belfry i tak same głupoty uczą , potem zrobisz wywiad z młodym

taki prosty szkolny , to odpowiada same bzdury .

2019.04.08 13:54:37

Do zwolnienia jak za mało zero cackania mieli propozycje na ich miejsce jest wielu innych chętnych podwyżka 1000 zł w głowach im się poprzewracało

2019.04.08 13:16:46

Jastrzębie- Zdrój - wszystkie szkoły strajkują

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3