Po ostatnich tragediach, będą kontrole we wszystkich oddziałach SOR w Śląskiem!

MPZaktualizowano 
Będą kontrole na wszystkich oddziałach SOR w województwie śląskiem
Będą kontrole na wszystkich oddziałach SOR w województwie śląskiem Sebastian Wolosz/ Polska Press
Ministerstwo Zdrowia zareagowało na dramatyczne zdarzenia w izbach przyjęć (Szpitalne Oddziały Ratunkowe, czyli SOR-y), do jakich dochodziło ostatnio w województwie śląskim (Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Zawiercie). W piątek, 22 marca, do sosnowieckiego szpitala przyjechał Zbigniew Król, wiceminister zdrowia. Teraz resort zapowiada kontrole SOR-ów w całym regionie.

Na stronie Ministerstwa Zdrowia pojawił się komunikat w sprawie informacji medialnych dotyczących nieprawidłowości w funkcjonowaniu szpitalnych oddziałów ratunkowych:

W związku z pojawiającymi się w ostatnim czasie informacjami medialnymi dotyczącymi nieprawidłowości w funkcjonowaniu szpitalnych oddziałów ratunkowych znajdujących się na obszarze województwa śląskiego, wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko w ramach zadań realizowanych w zakresie nadzoru nad systemem ratownictwa medycznego zwróciła się do Wojewody Śląskiego o przeprowadzenie kontroli szpitalnych oddziałów ratunkowych w województwie śląskim.

Ponadto Śląski Oddział Wojewódzki NFZ prowadzi aktualnie działania kontrole w Szpitalu Miejskim w Sosnowcu, Szpitalu Powiatowym w Zawierciu, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu oraz Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. Sprawdzane są między innymi organizacja i sposób udzielania świadczeń zdrowotnych oraz ich dostępność. Kontroli podlegają również kwestie dotyczące personelu medycznego, między innymi czy szpital zatrudnia odpowiednią, zgodną z kontraktem liczbę lekarzy i pielęgniarek. Sprawdzany jest także czas pracy personelu oraz prowadzenie dokumentacji medycznej.

Co się dzieje? Dr Maciej Hamankiewicz, były prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, mówi wprost:

- Mamy chaos. Problemy SOR-ów są odzwierciedleniem problemów całej ochrony zdrowia, która w Polsce jest źle zorganizowana i dramatycznie niedofinansowana. Nie ma się co dziwić, że człowiek, którego spotyka nieszczęście, jakim jest choroba, chce szybko uzyskać jakąkolwiek pomoc. Czas ma dla chorego człowieka duże znaczenie, więc pacjenci udają się na SOR w nadziei, że tam uzyskają najszybszą pomoc. W ten sposób SOR-y przestały być elementem medycyny ratunkowej w przypadkach ratujących życie, a stały się elementem medycyny ratowniczej dla całej ochrony zdrowia.


Przypomnijmy:

ZAWIERCIE

W nocy z 10 na 11 marca 21-letnia Pauliny trafiła na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. Miała podejrzenie udaru, ale zdaniem najbliższych, kobieta nie otrzymała natychmiastowej pomocy. Jest w ciężkim stanie i walczy na życie.

ZOBACZCIE:
Skandal w szpitalu w Zawierciu: 21-latka z udarem czekała na pomoc przez kilka godzin

Zawiercie: 21-letnia Paulina trafiła na SOR z udarem - na po...

SOSNOWIEC

W poniedziałek, 18 marca, 39-letni mężczyzna zmarł po 9 godzinach oczekiwania w izbie przyjęć sosnowieckiego Szpitala Miejskiego. Interweniowali m.in. prezydent miasta i Rzecznik Praw Pacjenta, a prokuratura wszczęła śledztwo:

PISALIŚMY O TYM:
Pacjent zmarł w szpitalu w Sosnowcu. Konał w męczarniach 9 godzin na izbie przyjęć

Sosnowiec: Pacjent zmarł po 9 godz. oczekiwania w szpitalnej...

DĄBROWA GÓRNICZA

Kilka dni wcześniej w Dąbrowie Górniczej młoda kobieta zwijała się z bólu, czekając na pomoc w szpitalnym SOR-ze. W końcu zemdlała.

CZYTAJCIE TEŻ:
Skandal na SOR: Kobieta zwijała się z bólu

Kobieta zwijała się z bólu, mdleje, a ratownik... [WIDEO]. S...

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

2019.03.31 21:09:16

w siemianowicach tylko myją swoje auta prywatne a prezydent im na to pozwala

2019.03.30 23:11:49

Zawiercie to już totalna porażka :)Ten szpital powinien być prywatną weteryniarnią.

2019.03.30 20:08:37

SOR w górniczym to totalna porażka. Tak i tak nic za nic nie odpowie! Leżałem całą noc na połączonych 2 fotelach w korytarzu, podpięty do kroplówki na jednym stojaku z drugim pacjentem. Do WC tylko razem i nikt nawet nie raczył jej odłączyć do rana. SKANDAL. Ech długo by jeszcze opowiadać!

2019.03.30 16:49:39

Zawiercie,Dąbrowa Górnicze przecież to patologia a nie żadne szpitale!!!Tak jak dla menela liczy się ile wypije tak w Dąbrowie Górniczej liczy się kto więcej kasy wyciągnie!!!W środowisku pielęgniarek uważa się że tylko prawdziwa niedojda lub nieudacznica nie wyciągnie na miesiąc 7 tysięcy zł!!!Te porządne i szanowane wyciągają po 7 tys do ręki!!!Oczywiście w kilku miejscach jednocześnie pracując!!!Najczęściej takie pracują na kilku umowach jednocześnie tak samo jak lekarze -dlatego pacjenci nie mogą ich zobaczyć i wydaje im się że brakuje pielęgniarek!!!One naprawdę są w pracy tylko że akurat w tym czasie na drugiej lub 3 umowie!!!Pensja z etaty NFZ należy się jak otwarcie drzwi w Taksówce.Tak zwane złamanie licznika!!!!No ale co ja tu opisuję????Przecież każdy o tym wie jak to działa i nic się nie zmienia!!!!Tylko naiwne uczciwe zapierdzielają za ochłapy-2 tys z groszem na miesiąc!!!!No bo dzicz rządzi w tym kraju a nie ludzie-Polacy!!!!Tylko dzicz się liczy i im się kasa należy!!!!Reszta niech zapier......a jak niewolnicy!!!!

2019.03.30 14:34:46

Sprywatyzować szpitale. Sytacja sama sie uzdrowi. Nikt nie da złotówki złemu lekarzowi. Przez 30lat płacimy składki i co z nich mamy? takie właśnie szpitale. Nie chę takich.

2019.03.30 12:53:35

Sosnowiecki szpital to umieralnia dosłownie. Dziadek zmarł po operacji na żylaki, wujek po urazie i operacji też. Żona czekała na SOR ponad 6 godz z wielkim krwiakiem na czole po upadku. Powinni zamknąć ten szpital i osoby odpowiedzialne pozamykać w wiezieniach by do takich skandali nie dochodziło!!!!

2019.03.30 11:56:50

syn zmarłego pacjenta

sprawdzcie również oddział wewnętrzny szpitala w Wodzisławiu Sl., pacjenci leżący i bez świadomości dostają tabletki w szpitalnych kieliszkach i nikt nie sprawdza, czy je zażyli, czy też nie, jeśli nie ma przy nich kogoś z rodziny to przez część personelu są traktowani jak leżące kłody, w nocy gdy zmarł ojciec zmarło również 5 innych pacjentów, praktycznie prawie codziennie było kilka zgonów (dotyczy to zwłaszcza jednej ze zmian), część lekarzy i pielęgniarek oraz ordynatorka są bardzo zaangażowani w pracę, a część totalnie olewa swoje obowiązki i o najprostsze rzeczy należne pacjentowi trzeba się było wykłócać

2019.03.29 21:12:55

A ja myślę że to wina tego iż personel medyczny pracuje na kilku etatach, kontraktach. Są przemęczenie, poprostu pracując non stop to normalne że silly opadają. W szpitalu powinno się tyle zarobić żeby nie music odrabiać. Wogole to powinno być zabronione. Tak jak w policji i innych sluzbach

2019.03.29 19:56:17

Czemu tylko na Sor kontrola? skontrolować Oddziały zachowanie niektórych lekarzy i pielęgniarek pozostawia dużo do życzenia.Starsi ludzie, którzy są obłożnie chorzy są odwożeni przez karetki do domów i często są przenoszeni obolali w kocach jak kartofle, w ogóle czasem człowieka traktuje się w sposób nieludzki.

2019.03.29 19:01:15

W całym woj. Śląskim.. dosłownie!!!! W każdym szpitalu miejskim tak jest.. !!!! Czas coś z tym zrobić!!! Pacjent jest na ostatnim miejscu.. !!!! Traktują ludzi jak przedmiot i oceniają jak by byli sami celebrytami.. zamiast pomóc to stwierdzają że to wymysły a nie że Pani Się źle czuje.. udawanie pomagania!!!

2019.03.29 18:59:09

I Bardzo Dobrze.. wiele jest niedociągnięć i zaniedbań.. bo się poprostu nie chce!!! Straszne jest to w jaki sposób traktują człowieka!!!

2019.03.29 16:21:21

To zainteresujcie się również Sorem w Będzinie, tutaj lekarz wychodzi sobie stwierdzić zgon kilka kilometrów od Będzina a pacjenci w tym dzieci czekają z gorączkami, rzygajacy itp. A jak by się komuś coś stało w tym momencie to kto weźmie na siebie odpowiedzialność, nie mam nic do lekarza bo to nie jego wina ale do osób organizujących pracę na izbie przyjęć.

2019.03.29 13:39:47

Niedofinansowani to są jedynie lekarze i pielęgniarki, którym zawsze mało. Na służbę zdrowia idzie niemało kasy, ale na papierze wszystko można rozpisać

2019.03.29 12:14:49

Szpital na Radiowej w Gliwicach polecam sprawdzić traktują tam pacjentów jak zło konieczne niestety miałam okazję się przekonać

2019.03.29 07:18:11

Niedofinansowana? Może po prostu zanika empatia personelu. Traktują tam ludzi jak worki cementu....

2019.03.29 07:04:48

Panie ministrze zdrowia a gdzie był pan wcześniej , pan powinien podać się do dymisji .Za brak nadzoru , PAN ODPOWIADA ZA TYCH PACJENTÓW PAN MA KREW NA RĘKACH TYCH LUDZI.

Komuna 1970-1989 kolejki po mięso ,cukier . 1989- nadal solidarność, demokracja ludzie w świetle procedur czekają w kolejkach w bólu, konają z bólu , ktoś to wymyślił i zarabia nie małe pieniądze .

2019.03.28 21:47:49

To jest "dziecko" obecej władzy i skutki tej reorganizacji.

Władza ma własne kliniki i lekarzy na zawołanie a resztą sortu kto by się nimi przejmował.

2019.03.28 20:36:27

Sor na Zawodziu, Częstochowa. Ból w mostku, zawroty głowy. Proszę czekać. Po godzinie! Zmierzone ciśnienie, EKG oraz welfron. Ciśnienie bardzo wysokie, proszę czekać... Mijają 2 h! Zapraszam ... pobierzemy krew, czas oczekiwania na wyniki ok. 4 h!!! Po co ten welfron? Nie można było pobrać krwi gdy zakładaliście welfron? Odpowiedz: yyy,eee,ooo .

MASAKRA!!!!!!!!!!!!!!

2019.03.28 20:06:48

Pomijając przypadki leniwych lub niedouczonych lekarzy (jak w każdym zawodzie i tacy się znajdą), główne przyczyny takiego stanu są trzy. Po pierwsze i najważniejsze - ogromne niedofinansowanie ochrony zdrowia (w Polsce 4,7 % PKB, każdy pracownik płaci 9 % wynagrodzenia a np. w Czechach 7,8% PKB zaś składka pracownicza to 13,5%,). Po drugie: bardzo odczuwalny brak lekarzy - w Polsce na 1000 mieszkańców mamy 2,2 lekarza a w Czechach 3,6. Coraz częściej dyrektorzy placówek medycznych bezskutecznie poszukują lekarzy, oferując nawet naprawdę duże pieniądze. No i po trzecie fatalna organizacja całej ochrony zdrowia. Dodać jeszcze można np. nadmierne inwestowanie w wygląd, wystrój budynków, zamiast w leczenie - w końcu luksusowe wnętrza nie leczą. Każda kolejna rządząca ekipa obiecuje poprawę ochrony zdrowia.... no i ..... obiecuje. Obyśmy zdrowi byli, bo niedługo naprawdę nie będzie miał kto leczyć.

2019.03.28 15:46:44

No yo samo trzeba z nimi i nauczycielami zrobic wyzwolniac w cholere jasna dyscyplinarnie a szkolnictwo i sluzbe zdrowia sprywatyzowac i bedzie spokuj swiety przyjdziesz do lekarza to beda skakac kolo ciebie a nie laske robiom ze cie przyjma wogole

2019.03.28 12:30:05

Moja mama też czekała na Sorze w bólu i zemdlala. To wyczekiwanie trwało 10h, po TK od razu była operowana, na wypisie miała napisane stan zagrożenia życia. Macie jakieś pytania? Zawiercie

2019.03.28 11:19:20

@ Lekarz. Kolejna NADZWYCZAJNA KASTA jakich wiele w Polsce.

2019.03.28 11:16:58

Podziękować należy "księciu"Radziwiłłowi za "reformę" nocnej i świątecznej opieki lekarskiej. Zabrano przychodniom a obarczono tym SOR-y. DOBRA ZMIANA???

2019.03.28 11:02:48

Dać im podwyżki oni mają wciąż mało, a pracy im ująć, bo nie mogą się w pracy wyspać.