Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Recykling wody to nasza przyszłość

Redakcja
Rozmowa ze Zbigniewem Gieleciakiem, prezesem zarządu Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. w Tychach.

Przykładem racjonalnego gospodarowania wodą jest recykling ścieków oczyszczonych. Dlaczego jest on tak ważny?

Kwestia odzysku wody czy powtórnego wykorzystania wody staje się bardzo istotnym zagadnieniem na świecie. Dziś ponad miliard ludzi żyje w regionach ubogich w wodę. Warto zauważyć, że również Polska nie należy do państw, których zasoby wodne są duże. Dlatego tak ważne jest - zgodnie z dyrektywą unijną - abyśmy chronili wodę dla przyszłych pokoleń.

Wykorzystywanie wody pitnej musi więc być świadome, należy wykorzystywać powtórnie wodę wszędzie tam, gdzie to jest możliwe. Do celów przemysłowych powinna być stosowana woda wtórna. To powinien być ważny element procesu gospodarczego w wielu krajach, tak zwanej gospodarki o obiegu zamkniętym.

Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach jest jedną z niewielu firm, które zajmują się recyklingiem oczyszczonych ścieków. Jakie są efekty tych działań?

Zajmujemy się przede wszystkim oczyszczaniem ścieków, które oczyszczamy do parametrów umożliwiających powtórne ich wykorzystanie w procesach technologicznych. Przeprowadzamy to wszystko w naszej oczyszczalni.

Warto wiedzieć, że podobną działalnością na taką skalę zajmuje się niewiele przedsiębiorstw. Wykorzystujemy ściek oczyszczony jako wodę wtórną do celów technologicznych oraz prowadzimy prace badawczo-rozwojowe celem zintensyfikowania wykorzystania ścieku oczyszczonego.

Moim zdaniem wykorzystywanie ścieku oczyszczonego jako wody technologicznej stało się koniecznością. Racjonalizacja zużycia wody jest jednym ze strategicznych elementów działania spółki RCGW S.A.

Nasza spółka co roku wykorzystuje 160 tys. m sześć. wody, która powstała ze ścieków w procesach technologicznych na oczyszczalni ścieków.

Jakie są korzyści powtórnego wykorzystywania oczyszczonych ścieków?

Jest ich wiele. Możemy wyróżnić aspekty środowiskowe, gdzie do korzyści zalicza się m.in. zmniejszenie częstotliwości stosowania nawozów sztucznych, ponieważ irygacja ściekiem oczyszczonym zapewnia odpowiednią ilość biogenów, a także mniejsze zagrożenie dla środowiska naturalnego i ludzi, jeśli oczyszczone ścieki będziemy planowo używać. Równie ważne są aspekty ekonomiczne i możliwość wykorzystania potencjału ścieków. Aspekty społeczne związane są natomiast ze wzrostem zatrudnienia oraz pobudzeniem wielu sektorów gospodarki.

Gdzie dzisiaj można powtórnie wykorzystać wodę?

Istnieją różne możliwości wykorzystania ścieku oczyszczonego. W niektórych krajach jest on stosowany do nawadniania upraw rolniczych, pól uprawnych, pól golfowych, do utrzymania parków zielonych.

W Polsce zachodzi potrzeba dużo szerszego spojrzenia na ten problem z uwagi na nowelizację prawa wodnego. Pojawiły się zwiększone opłaty za korzystanie ze środowiska, a tym samym z wody, a to powoduje, że firmy będą musiały w większym stopniu wykorzystać powtórnie wodę. Recykling wód musi znaleźć więc szersze zastosowanie.

Jednym z takich przykładów jest możliwość wykorzystania wody technologicznej ze ścieku oczyszczonego w energetyce.

Jak wiadomo, energetyka zużywa bardzo dużo wody do procesów chłodniczych. Jednak ani w Polsce, ani w UE nie ma przepisów, które by określały, w jaki stopniu woda powinna być przygotowana do powtórnego użycia w energetyce czy do nawadniania terenów uprawnych oraz zielonych. Istnieje potrzeba unormowania tego procesu.

Nasza spółka prowadziła prace badawcze związane z przygotowaniem ścieku oczyszczonego do zastosowania w energetyce poprzez usuwanie m.in. bakterii, które znajdują się jeszcze w ścieku oczyszczonym. Zastosowaliśmy w tym celu specjalne lampy UV. Wyniki są bardzo dobre, uzyskany stopień redukcji bakterii wyniósł aż 99,9 proc.

Prowadziliśmy też prace badawcze w celu przystosowania ścieku oczyszczonego do potrzeb procesu technologicznego w jednym z zakładów branży automotive w Tychach. Proces technologiczny, który stosuje ta firma, wymaga zastosowania wody, więc zwrócono się do nas z prośbą o przygotowanie wody technologicznej do tych procesów. Tutaj również udało się uzyskać wymaganą jakość wody technologicznej, tym razem dzięki wykorzystaniu procesu ultrafiltracji.

Są to początki myślenia o szerszym zastosowaniu wody technologicznej. Jednak wydaje mi się, że jest to nieodzowne ze względu na ekologię, ekonomię oraz racjonalne wykorzystanie tych zasobów wodnych, które posiadamy.

Czyli recykling wody to przyszłość, jeśli chodzi o racjonalne gospodarowanie wodą?

Tak, to jest przyszłość. Recykling wpisuje się w program gospodarki o ruchu okrężnym, który kładzie duży nacisk, by odzyskiwać wtórnie jak najwięcej elementów typu surowce czy materiały. To jest przyszłość konkurencyjnej, zrównoważonej, niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto