Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WFOŚiGW ponownie wesprze Zielone Pracownie w regionie

Redakcja

Wiemy, w których szkołach w województwie śląskim powstaną kolejne ekopracownie. W piątek, 15 czerwca w Ośrodku Harcerskim w Parku Śląskim laureaci odebrali nagrody IV edycji konkursu „Zielona Pracownia”, który organizowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

- Zielona Pracownia to jedna z ciekawszych inicjatyw Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, bo skierowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży - mówił podczas wręczania dyplomów Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach. - Inicjatywa ta łączy dwie sfery działalności funduszu. To wsparcie edukacji ekologicznej oraz infrastruktury proekologicznej. Konkurs wspiera inicjatywę, pomysłowość i kreatywność dzieci i młodzieży. W pierwszym etapie, kiedy dofinansowujemy projekty nowych pracowni, chcemy pobudzać kreatywność dzieci, młodzieży i nauczycieli, aby kształtowali środowisko wokół siebie. Najlepsze projekty mamy przyjemność wesprzeć w drugiej części, infrastrukturalnej, kiedy chcemy wszystkim laureatom przekazać dyplomy i dofinansowania na realizację tych pomysłów. Mam nadzieję, że przez tę inicjatywę podniesie się poziom kształcenia, ale także świadomość w zakresie ochrony środowiska - podsumował Tomasz Bednarek.

Celem konkursu jest utworzenie ekopracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych czy geologicznych.Do IV edycji konkursu zgłoszono 127 wniosków, z czego aż 68 otrzymało dofinansowanie w kwocie blisko 2 mln złotych.

Przy ocenie wniosków oceniano przede wszystkim różnorodność pomocy dydaktycznych oraz wyposażenia pracowni, dostosowaną do grup wiekowych uczniów. Istotnym kryterium wyboru był także pomysł na zagospodarowanie pracowni, jej funkcjonalność, wykorzystanie przestrzeni oraz innowacyjność zaproponowanych rozwiązań. Pod uwagę wzięto również dostosowanie i wykorzystanie pracowni przez jak największą liczbę uczniów.

Jedną ze szkół w województwie śląskim, której przyznano dofinansowanie na utworzenie takiej pracowni, jest Szkoła Podstawowa nr 43 w Bytomiu.- Projekt powstał we współpracy uczniów i nauczycieli - mówi Renata Przybek-Wolny, nauczycielka SP nr 43 w Bytomiu. - Zastanawialiśmy się, jak mogłaby wyglądać nasza wymarzona planeta. W naszym przypadku jest to pracownia biologiczno--geograficzno-przyrodnicza. Nauki przyrodnicze mają to do siebie, że potrzebujemy eksperymentować i doświadczać, więc marzyliśmy o nowoczesnej i przyjaznej pracowni - dodaje Renata Przybek-Wolny.

Jak będzie wyglądać wymarzona pracownia bytomskich uczniów? W SP nr 43 w Bytomiu ma powstać m.in. kącik geologiczny, gdzie dzieci będą mogły poznawać skały oraz minerały. W pracowni znajdzie się też kącik ekologiczny, aby uczniowie mogli w przyjazny sposób uczyć się o segregowaniu śmieci. Dzięki dofinansowaniu powstanie też oranżeria, gdzie uczniowie SP nr 43 będą mogli odpocząć i się zrelaksować. Zakupiony zostanie także sprzęt, m.in. urządzenia do wykrywania ptasich dźwięków, a także lornetki i lupy, które przydadzą się podczas terenowych zajęć. Możliwe, że pracownia zacznie działać od nowego roku szkolnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto