Województwa śląsko-małopolskie? To pomysł Stowarzyszenia Beskidzki Dom

JAKZaktualizowano 
Czy województwo śląskie zmieni nazwę?
Petycję dotyczącą zmiany nazwy województwa oraz jego heraldyki złożą w środę 20 lutego w Urzędzie Wojewódzkim oraz w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach przedstawiciele Stowarzyszenia Beskidzki Dom wraz z szeregiem innych organizacji, działających głównie w małopolskiej części województwa śląskiego.

Województwo śląskie zmieni nazwę?

- Ta akcja nie jest skierowana przeciwko komuś; nie jest wymierzona, żeby odebrać komuś tożsamość, ale ma na celu równouprawnienie i dowartościowanie tych mieszkańców małopolskiej części województwa śląskiego, którzy nie identyfikują się ze Śląskiem - wyjaśnia dr Grzegorz Wnętrzak, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Beskidzki Dom.

W środę przed południem przedstawiciele Stowarzyszenia Beskidzki Dom oraz kilku organizacji, które popierają inicjatywę złożą w Urzędzie Wojewódzkim i Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach petycję dotyczącą zmiany nazwy województwa śląskiego i jego heraldyki.

W województwie śląskim dominują tereny Małopolski

Jak poinformował dr Wnętrzak postulują zmianę nazwy województwa śląskiego na województwo śląsko-małopolskie, gdyż - jak wyjaśnił - znaczna część terenów obecnego województwa śląskiego leży na terenach historycznie przynależnych do Małopolski. Dotyczy to m.in. ziemi częstochowskiej, części powiatu bielskiego, Żywiecczyzny, ziemi zagłębiowskiej. Dr Wnętrzak podkreślił, że podwójne nazwy województw nie są niczym szczególnym, znajdziemy je nie tylko w Polsce (województwo warmińskio-mazurskie), ale także za granicą (kraj morawsko-śląski w Czechach), w doskonały sposób dowartościowują mieszkańców obu terenów tworzących jeden organizm administracyjny.

Inicjatorzy złożenia petycji oprócz zmiany nazwy proponują także zmianę heraldyki. Dr Wnętrzak stwierdził, że nie mają gotowego projektu, jak herb województwa śląsko-małopolskiego miałby wyglądać. To kwestia otwarta, do przedyskutowania w gronie historyków i heraldyków. Stwierdził jednak, że na przykład nowy herb mógłby składać się w części orła górnośląskiego, a w części orła małopolskiego.

- Nie mamy gotowego projektu. Rzucamy hasło do dyskusji - podkreślił wiceprezes Stowarzyszenia Beskidzki Dom.

Wyjaśnił, że o złożeniu takiej petycji myśleli od dawna, kiedyś już z takim pomysłem występowali, ale wówczas nie mieli poparcia innych organizacji identyfikujących się z małopolską częścią naszego regionu i nie doszło do szerszej dyskusji na ten temat.

Tymczasem obecną inicjatywę popierają m. in. Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej, Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich, Stowarzyszenie Niezależni. BB, Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, Lokalni z Częstochowy. W sumie 10 organizacji i stowarzyszeń.

Dr Wnętrzak dodał, że zmieniły się także władze wojewódzkie, przy władzy nie jest już Ruch Autonomii Śląska, więc liczą, że temat zostanie podjęty.

- To dopiero początek. Nie ukrywam, że liczymy na pozytywne podejście do naszej prośby, choć z drugiej strony zdajemy sobie sprawę, że opór może być duży, bo proponujemy coś nowego - stwierdził Grzegorz Wnętrzak. Dodał, że ze swoją inicjatywą chcą także wystąpić do premiera i władz centralnych oraz liczą na poparcie jej przez naszych parlamentarzystów.

- Nikomu nic nie chcemy zabrać, a jedynie zadbać o równouprawnienie tych osób mieszkających w regionie, które utożsamiają się z Małopolską - stwierdził dr Wnętrzak.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Wideo

Materiał oryginalny: Województwa śląsko-małopolskie? To pomysł Stowarzyszenia Beskidzki Dom - śląskie Nasze Miasto

Komentarze 50

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
J
Jurek

No dobrze niech się oddzielą i utworzyć tylko województwo katowickie, tak jak było gdy było 49 województw. Małe jest sprawniejsze i ekonomiczniejsze (więcej kasy na jednego mieszkańca i mniej dróg i innych rzeczy do utrzymywania)
Pozdrawiam.

zgłoś
J
JERZY BIZOŃ

CZAS NAJPRAWDOPODOBNIEJ POKAŻE, ŻE JEST TO WROGA ROBOTA PRZYGOTOWUJĄCA GRUNT DO ODERWANIA CZĘŚCI POLSKICH ZIEM ZACHODNICH OD MACIERZY. MAMY ZBIEG KILKU WSPÓLNYCH WROGICH PAŃSTWOWOŚCI POLSKIEJ INTERESÓW PRZY NIEISTNIEJĄCEJ MIĘDZYNARODOWEJ POZYCJI POLSKI (ZOB. TZW. WARSZAWSKA KONFERENCJA BLISKOWSCHODNIA)I BRAKU OSTATECZNEGO TRAKTATU POKOJOWEGO Z REPUBLIKĄ FEDERALNĄ NIEMIEC ORAZ DOBRYCH, PARTNERSKICH STOSUNKÓW Z ROSJĄ. JEŻELI UDA SIĘ NA POLSCE (A JEST TAKIE NIEBEZPIECZEŃSTWO - BO ŻYD GDY MÓWI ŻE DA TO TYLKO MÓWI, A GDY MÓWI, ŻE INTERES ZROBI TO NA PEWNO ZROBI) RÓŻNYMI ZABIEGAMI, W TYM NARZĘDZIEM JUST ACT 447-1226 WYMUSIĆ M.IN. ZA POMOCĄ NACISKÓW USA NA POLSKI RZĄD WYDUMANE ROSZCZENIA ŚWIATOWEGO ŻYDOSTWA, TO PRAWDOPODOBNIE ICH ZASPOKOJENIE BĘDZIE DOKONANE PRZEZ SPŁATĘ W NATURZE, TJ. ODDANIE CZĘŚCI POLSKICH ZIEM WSCHODNICH, KTÓRE Z ZACHODNIĄ CZĘŚCIĄ UKRAINY (PO CO BYŁ MAJDAN?) STANĄ SIĘ NOWYM TWOREM GOSPODARCZYM I PAŃSTWOWYM (O NAZWIE ישראל), GÓRNY ŚLĄSK ZOSTANIE W PLEBISCYCIE ? WCHŁONIĘTY PRZEZ RFN. POZOSTAŁE ZIEMIE POLSKIE BYĆ MOŻE JESZCZE DOKROJONE NA RZECZ LITWY? ROSJI (Z BIAŁORUSIĄ), SŁOWACJI?-RACZEJ NIE, CZECH? STANĄ SIĘ PROTEKTORATEM NIEMIEC? ROSJI? JAK DOTĄD WSZYSTKIE PRZESŁANKI (M.IN. MASOWE WYDAWANIE OD LAT PASZPORTÓW RP OBYWATELOM IZRAELA) ORAZ WNIOSKI Z ANALIZ ROZCIĄGNIĘTEJ REALIZACJI ZAŁOŻEŃ REALPOLITIK BISMARCKA *1) I INFORMACJE POZYSKANE PRZEZ POLSKICH PATRIOTÓW POZA GRANICAMI KRAJU NA TAKI ROZWÓJ SYTUACJI Z DUŻYM PRAWDOPODOBIEŃSTWEM REALNOŚCI ZAGROŻENIA WSKAZUJĄ. TO TAK W DUŻYM SKRÓCIE. OPAMIĘTAJCIE SIĘ, BO BĘDZIE ZA PÓŹNO LUB BYĆ MOŻE JUŻ JEST ZA PÓŹNO.
*1) WYDZ. II SZTABU GENERALNEGO WP ZA II RP NIE MÓGŁ "POSKŁADAĆ " DLACZEGO LINIA OSADNICTWA NIEMIECKIEGO W II RP ZASADZA SIĘ NA LINII WISŁY. PAKT RIBBENTROP - MOŁOTOW SPRAWĘ WYJAŚNIŁ, GDYŻ TAK MIAŁA PRZEBIEGAĆ LINIA ROZGRANICZENIA III RZESZA - ZSRR.
ZOB. TEŻ: http://bielskobiala.naszemiasto.pl/artykul/trzecie-podbeskidzkie-forum-dyskusyjne-juz-jutro,5001600,art,t,id,tm.html

zgłoś
P
PanCzepialski

bob mógłoby się nazywać nawet "Katowicososnowidąbrowobędzinobytomiozabrzem" i miałbym to kompletnie w czterech literach. Twoja "światła" wypowiedź jedynie potwierdza, to że mam rację - was to boli tak, że powinniście być leczeni. Jak to się obecnie nazywa - polactwo, pewnie codziennie odmiawiasz również "Modlitwę Polaka".

Pomorzanin - jedyna nadzieja w takich jak Ty, ale niestety jesteś w mniejszości. Podziały, nienawiść i własne widzimisię - takie jest nasze społeczeństwo, nie bez powodu nazywane przypadkowym.

zgłoś
G
Gość

Wieczna kłótliwość

Dziel i rządz (gość) 21.02.19, 22:35:48

Zgłoś

Skok na ŚLĄSKO KASA byle nie robić i cwaniakować

zgłoś
A
Andrzej

To i tak będzie zakłamanie historyczne!!! W historii bowiem Małopolska zaczynała się mniej więcej w połowie dzisiejszego woj, śląskiego, a jej granice (jako całości - czyli Małopolski Zachodniej i Wschodniej) biegły nawet przez Lublin. Przypominam, że "stolicą" historycznej Małopolski Zachodniej jest Kraków, a Małopolski Wschodniej jest Lwów!!! Więc co z woj. Podkarpackim??? Tak naprawdę połowa tego województwa to jeszcze Małopolska Zachodnia, ale już mniej więcej od Rzeszowa to początek Małopolski Wschodniej!!! Ale to tyczy też Mazowsza czy Śląska - jako całości. Dlatego najlepszym rozwiązaniem byłoby nazwanie wszystkich województw od nazw ich stolic: woj. krakowskie, woj. katowickie, rzeszowskie, warszawskie, wrocławskie itd!!!

zgłoś
P
Pomorzanin

Nie ma nic gorszego jak podkreślanie, na siłę odmienności. Pochodzę z północy Polski, od wielu lat mieszkam w Bielsku, lubię Śląsk i Małopolskę, bywam w wielu miastach Polski, nie ma we mnie regionalnego szowinizmu. Po co te spory? Nie lepiej energię spożytkować na coś mądrzejszego? Niech zostanie, jak jest.

zgłoś
p
poliglota

@ malopolanka: - "wasza gadka mnie rozpie…..a" - trudno miec o to pretensje-pewnie przez cale zycie wbijali ci do glowy, ze co nie "czysto po Polsku" to jest be!, i nie wolno, bo tylko literacki Jezyk Polski jest akceptowalny. Na szczescie to skostniale myslenie powoli sie zmienia i regionalne dialekty wracaja do zycia. Wyjedz na chwile ze swojego grajdolka, naucz sie jakiegos jezyka obcego, pojedz do Wloch, Francji, Hiszpanii czy Niemiec - tam kazdy region ma swoj dialekt ktorym ludzie posluguja sie na codzien i nikt sie tego nie wstydzi. Co wiecej - niektore dialekty roznia sie tak bardzo od urzedowego jezyka, ze uznawane sa za osobne jezyki. Pozdrawiam i wiecej tolerancji zycze!

zgłoś
m
malopolanka

a ja jestem Za, mieszkam w zagłębiu i bliżej mi do małopolski niż do śląska, jeszcze ta wasza gadka mnie rozpie…..a.

zgłoś
G
Gość

No niy ,żeby Oświęcimioki do Śląska były przypisane co to to nie!

zgłoś
b
bob

PanCzepialski nie bądź taki mądrala. Nie wiem skąd to piszesz, ale jak ze Śląska to pomyśl jakbyś się czuł gdyby ten twój Bytom kazali ci nazywać Sosnowcem i zaczęli cię nazywać Zagłębiakiem… to Polska i to Polska , co nie?

zgłoś
G
Gość

skok na śląsko kasa

zgłoś
A
Antoni

A Sosnowiec to co?

zgłoś
G
Gość

Poloki som colki czos na nos wqrwione, juz tyla lot i ciul, tyroz nom jeszcze nazwa zabierom, i ciul, niema slanska, a potym, niebylo powstan i jeszcze pomnik w Katowicach rozdupiom, zoboczycie, tak bydzie.

zgłoś
Q
Qustav

Zagłębie to nie Śląsk i wara od Nas.

zgłoś
J
Jorg

Znowu bedą powstania i referendum, wnuki się cieszą.

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3