Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Samochód Izera. Co dalej z polskim samochodem elektrycznym? Rząd zdecydował

OPRAC.:
Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Izera mia być pierwszym, polskim, seryjnie produkowanym osobowym samochodem elektrycznym. Powstawać ma platformie SEA dostarczonej przez chiński koncern Geely Holding.
Izera mia być pierwszym, polskim, seryjnie produkowanym osobowym samochodem elektrycznym. Powstawać ma platformie SEA dostarczonej przez chiński koncern Geely Holding. Marzena Bugala-Astaszow Polska Press
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko zabrał głos w sprawie polskiego samochodu elektrycznego Izera. Co dalej z ewentualnąprodukcją?

„Jedną z rzeczy, którą chcemy zaproponować Komisji Europejskiej, jest przeniesienie z części grantowej do pożyczkowej inwestycji, których celem jest zwiększenie produkcji pojazdów niskoemisyjnych. To jest ta część Krajowego lLanu Odbudowy, którą popularnie określa się Izera, ale słowo Izera nigdy nie istniało w KPO” – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.

Dodał, że „po prostu zakładano, że to oczywiste, że rząd na to da pieniądze”. Przypomniał, że chodzi o ok. 5 mld zł.

„Nie chcemy z tego rezygnować, ale jako że jest to jedna z najbardziej rynkowych inwestycji, to powinna być realizowana w ramach części pożyczkowej. Jesteśmy jeszcze przed decyzją, jak realizować nabory w ramach tej inwestycji” – stwierdził Jan Szyszko.

Projekt Izera nie zostanie zatem całkowicie porzucony.

Wyjaśnił, że nie jest wykluczone przekazanie środków na fabrykę, która miałaby budować samochody elektryczne w Polsce, bo „jeśli fabryka nie powstanie w Polsce, to firma pójdzie do Belgii czy do innego kraju”. „Ale jest jeszcze druga ścieżka, rynkowa, czyli przeznaczenie tych pieniędzy na firmy, które już istnieją i które produkują pojazdy niskoemisyjne, a więc wszystko - od ciężarówek po hulajnogi” – dodał.

Powiedział także, że w tej rynkowej części będzie mogła brać udział firma Elektromobility Poland, czyli spółka, która ma budować fabrykę produkującą Izerę. Podkreślił jednak, że decyzji strategicznej jeszcze nie ma.

Spółka ElectroMobility Poland powstała w październiku 2016 r. i była inicjatywą czterech polskich koncernów energetycznych: PGE, Energi, Enei oraz Tauronu. Obecnie większościowym akcjonariuszem jest Skarb Państwa.

Izera mia być pierwszym, polskim, seryjnie produkowanym osobowym samochodem elektrycznym. Powstawać ma platformie SEA dostarczonej przez chiński koncern Geely Holding.

Źródło:

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Samochód Izera. Co dalej z polskim samochodem elektrycznym? Rząd zdecydował - Portal i.pl

Wróć na lazy.naszemiasto.pl Nasze Miasto